3. Zajímavosti z naší školy
  5. Zájezd Anglie 2024

Zájezd Anglie 2024

462559417_1663780571020291_4515479504204831951_n

Hned na úvod školního roku vycestovaly nejstarší ročníky naší školy na poznávací zájezd do Amsterdamu a Londýna. V neděli 15. září ve večerních hodinách jsme vyrazili z Nového Hrádku směrem do Holandska. Noční cesta v pohodlném autobuse rychle utekla, a tak jsme již po osmé ráno vystupovali v hlavním městě Nizozemska a vydali se na prohlídku centra, propleteného úzkými uličkami s typickými štítovými domy. Holandská metropole, ožívající spíše ve večerních hodinách, byla během dopoledne absolutně klidná, díky čemuž jsme si užili i rozchod poblíž známého květinového trhu a pauzu v programu využili k polednímu občerstvení. Odpoledne jsme zhlédli historické centrum ještě jednou, tentokrát z paluby lodi křižující městské kanály a řeku Amstel. Navečer jsme se přesunuli do belgických Antverp, kde pro nás bylo zajištěno hotelové ubytování včetně snídaně.

Druhý den, po snídani a poté, co se nám podařilo vzbudit zaryté spáče, jsme se přesunuli do francouzského Calais, odkud vyplouval náš trajekt směrem k doverským útesům. Cesta trajektem byla pro každého velký zážitek – v ceně bylo občerstvení s hlavních chodem, „okořeněné“ citelným houpáním trajektu v důsledku silného větru 😊 Po vylodění nás autobus zavezl až do samotného centra Londýna, kde jsme si prohlédli třídu Whitehall, rušné Trafalgarské náměstí, a ti z nás, kteří měli zaplacený vstup na London Eye, si užili pohled na podvečerní Londýn ze 135 metrové výšky vyhlídkového kola. Následoval přejezd do jihovýchodní části Londýna, kde jsme měli domluvené ubytování v rodinách.

Následující ráno bylo rušné – všichni žáci si sdělovali zážitky z večera, u koho a jak bydlí, co dostali k večeři, jak se ve své rodině dorozuměli. Bylo skvělé poslouchat, že děti si tohle „dobrodružství“ perfektně užily, se vším si poradily, a své dočasné rodiny velmi chválily. Cesta k nultému poledníku a observatoři Greenwich tak utekla velmi rychle. Z Londýna jsme se posléze vydali na výlet do jihovýchodní Anglie – nejprve se zastávkou na ikonických útesech Seven Sisters, poté do přímořského letoviska Brighton. Zde jsme si prošli historické uličky a především si užili rozchod v centru tohoto lázeňského města plného nákupních domů, menších obchůdků, kaváren a cukráren. Den v Brightonu jsme zakončili na pláži, kde někteří navštívili zdejší zábavní molo, jiní relaxovali a užívali plážovou pohodu.

Ve čtvrtek, den odjezdu, byl náš program nejnabitější. Rozloučili jsme se s rodinami a opět se vydali do historického Londýna. Nejprve z oblasti Greenwich lodí po řece Temži do centra, a dále kolem nejznámějších pamětihodností jako jsou Parlament, Big Ben, Westminster Abbey a St. Jame‘s Park do Buckinghamského paláce. Nevšedním zážitkem byla právě návštěva interiérů sídla krále – Buckingham Palace je otevřený vždy jen přes léto a návštěvnost je obrovská. V Londýně jsme dále navštívili katedrálu Sv. Pavla, náměstí Piccadilly Circus a také pulzující čínskou čtvrť. Na tento den pro nás měla naše průvodkyně připravené i velké překvapení – vyhlídku z jednoho z největších londýnských mrakodrapů Horizon 22. Do nejvyššího, 58. patra, jsme vyjeli výtahem během 41 sekund, a výhled na město, který se nám naskytl, byl dechberoucí.  Den jsme zakončili u pevnosti Tower a procházkou po ikonickém Tower Bridge. Program posledního dne byl vyčerpávající, a tak jsme k přepravě nejednou využili místí známé „doubledeckery“, a na závěr i londýnské metro, což byl opravdový adrenalin.

Ve večerních hodinách jsme se vydali na zpáteční cestu, z Doveru tentokrát Eurotunelem dále přes Francii, Belgii a Německo do Čech. Za všechny, kteří se studijního zájezdu s CK Jana Hudková zúčastnili, bych chtěla poděkovat především naší skvělé průvodkyni, která pro nás měla perfektně sestavený program a díky níž vše šlapalo jako na drátkách. Poděkování patří také řidičům, kteří nejen celou cestu výborně zvládli, ale také pro nás nepřetržitě zajišťovali občerstvení a nikdy neztráceli dobrou náladu. A až uvidíte na fotkách to počasí, které jsme celý týden měli……   😊